Book now!

family fun

back

Rodinná zábava o které si dokonce i teenageři myslí, že je v pohodě!

Věta z nadpisu byly jedním z komplimentů, které únikové hry MindMaze dostali a myslím, že přesně vím, co tím chtěl autor říct. Najít nějakou činnost, která bude stejně zábavná pro celou rodinu, není vůbec jednoduché. Právě únikové hry tu však můžou být trefou do černého!

Letos v létě jsme měli v MindMaze rodinu z Německa, která v Praze trávila letní prázdniny. 2 dospělí a 3 děti. Dorazili k nám unaveni po dlouhém dni stráveném procházením historických památek v následovném složení a rozpoložení: nejmenší 7-letý kluk byl hodně plachý a nejspíš i trochu vystrašený, protože nevěděl, co ho u nás čeká; 12-letá holčička byla očividně rozladěná a z útržku rozhovoru mezi ní a jejím naštvaným tatínkem jsem pochopila, že v ten den ztratila svůj mobilní telefon; dospívající 16-letý kluk stál opodál v koutě a tvářil se, jakoby se ho celé to šílenství vůbec netýkalo a maminka se snažila všechno “vyžehlit” a zmírnit napětí. Instruktáž před hrou hodně pomohla uvolnit atmosféru – povedlo se mi probudit zájem o hru u menších dětí, u tatínka a teenagera jsem však pořád měla pocit, že by radši byli někde úplně jinde.

Pak vstoupili do Alchymistovy komnaty a jejich 60-minutové hledání kamene mudrců započalo. V průběhu prvních pár minut si jen skepticky prohlíželi místnost. Když pak však náhodou objevili první ze záhad, byli okamžitě vtaženi do hry. Ani ne po dvaceti minutách již táta i dospívající syn hlasitě diskutovali o možných řešeních rébusu a běhali s nalezenými klíči od jednoho rohu k druhému. Nechci kazit překvapení budoucím hráčům a tak radši přeskočím detaily. Co mi však skutečně udělalo radost, bylo, že každý člen rodiny měl svůj “heuréka moment” - včetně toho 7-letého kluka. Každý z nich objevil, pochopil nebo rozluštil něco, co ostatním uniklo. Spolupracovali jako tým a v 57-té minutě unikli z místnosti s kamenem mudrců v rukou. Byla to jedna z těch her, které člověka baví, i když se na ně jen dívá.

Naši únikovou hru navštěvují rodiny s malými i velkými dětmi. I tu však existuje spodní věková hranice pro hru. V MindMaze mají děti možnost si únikovou hru užít a zapojit se do ní v plné míře asi od věku 6-ti let. Malé děti sice můžou mít potíže s řešením komplikovaných matematických hlavolamů, rozhodně si však užijí velice netradiční atmosféru hry, prohledávání místnosti či možnost pohrát si s netradičními předměty, které doma jen tak nenajdou. Závisí to samozřejmě i na dizajnu hry, takže bych určitě doporučovala podívat se na popis nebo fotky místnosti ještě před tím, než si hru rezervujete (předpokládám, že nechcete vzít Vaše ratolesti do místnosti, která je inspirovaná třeba filmem Saw). U nás v MindMaze doporučujeme pro děti mladší 10-ti let hru Alchymistova komnata – je jednodušší než Enigma a má pro děti také příjemnější atmosféru plnou “magična”, která dětem vždy učaruje a vtáhne je do děje.

Jednou mi jistá rodina z Austrálie řekla, že únikové hry jsou teď jejich nejoblíbenější rodinnou zábavou. Měli zarezervovaný měsíční výlet napříč Evropou. V každém hlavním městě té které země strávili 2-3 dny. Bylo to poprvé, co spolu strávili tak dlouhý čas a zároveň pobyli vždy tak krátkou dobu na jednom místě. Brzy vyšlo najevo, že každý člen rodiny má odlišné představy o tom, jak by měli trávit čas. Rodiče nechtěli vynechat žádnou pamětihodnost či muzeum, zatímco děti hlasovali spíš pro ZOO, zábavná centra a jiné dětské aktivity. Jako kompromis se pak rozhodli navštívit únikovou hru. Bylo to pro všechny poprvé, ještě na začátku výletu, ve druhém městě které navštívili. V každém dalším městě se pak snažili navštívit alespoň jednu novou únikovou hru. Jak řekla maminka: “Je to skvělá myšlenka. Parádní způsob jak spolu strávit čas a zažít něco odlišného! A každý z nás si to užívá úplně stejně!”